Trenerzy Pogoni Lębork uczestniczyli w niedzielę 3 grudnia 2023 roku w zimowej konferencji trenerskiej w Gdańsku.

Na obiektach Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku odbyła się organizowana przez Pomorski Związek Piłki Nożnej, a certyfikowana przez PZPN konferencja szkoleniowa pt. "Przygotowanie motoryczne w grze w piłkę nożną". Wzięło w niej udział ponad 400 trenerów, głównie z Pomorza w tym szkoleniowcy Pogoni: Rafał Bartoszek, Patryk Cydzik, Maciej Frącek, Wojciech Musuła, Sebastian Brzozowski i Wiesław Krefft.

Konferencję rozpoczął krótkim przemówieniem Radosław Michalski - Prezes Pomorskiego ZPN.

W części teoretycznej wykład inauguracyjny pt. Przygotowanie motoryczne w piłce nożnej wygłosił członek Komisji Technicznej PZPN, prof. AWFiS Gdańsk i trener przygotowania motorycznego PZPN Łukasz Radzimiński. Następnie prof. AWF w Poznaniu, trener przygotowania motorycznego PZPN pracujący w Polonii Środa Wlkp. Marcin Andrzejewski wygłosił prelekcję pt. Planowanie obciążeń treningowych w okresie przygotowawczym w zespołach niższych klas rozgrywkowych.

Po przerwie kawowej trener Mariusz Rumak, dyrektor ds. rozwoju trenerów AP Lech Poznań omówił kwestie związane z przygotowaniem techniczno-taktycznym okresu przygotowawczego w zespołach niższych klas rozgrywkowych. Po nim, niespodzianka – odbyło się Forum Trenera z udziałem selekcjonera reprezentacji Polski Michała Probierza, trenera Mariusza Rumaka i gospodarza konferencji Radosława Michalskiego. Ciekawym pytaniom i interesującym, często dowcipnym odpowiedziom nie było końca!

Przemysław Franczak, trener przygotowania motorycznego AP Pogoni Szczecin przedstawił praktyczne sposoby planowania i programowania przygotowania motorycznego, który stosuje w swojej praktyce treningowej.

Po przerwie obiadowej, w pokazowej lekcji treningowej pt. Prewencja urazów w praktyce, trener Andrzej Głowacki przedstawił i omówił zestaw środków treningowych stosowanych w celu zapobiegania urazom po intensywnych obciążeniach treningowych.

W pokazach uczestniczyli młodzi piłkarze z ośrodków szkolenia sportowego Pomorskiego ZPN z Gdańska i z Malborka, podopieczni trenerów (odpowiednio): Krzysztofa Wilka i Radosława Szczuchniaka, a także dziewczęta z AP Orlen Gdańsk, zawodniczki trenerki Jagody Szewczuk.

Ostatnim akcentem konferencji było jej krótkie podsumowanie dokonane od strony merytorycznej przez prof. Łukasza Radzimińskiego, a od strony organizacyjnej przez prof. Andrzeja Szwarca Przewodniczącego Komisji ds. Szkolenia Pomorskiego ZPN.