75_lat_tradycji_pogon_1.pngTen piękny jubileusz miał wyglądać zupełnie inaczej. Już zimą władze Klubu podjęły inicjatywę organizacji rocznicowej uroczystości, brutalnie przerwany przez pandemię koronawirusa. W planie było wspominkowe spotkanie wielu pokoleń Pogonistów, jubileuszowy mecz piłki nożnej z ciekawym przeciwnikiem i impreza dla dzieci i młodzieży uprawiających futbol w naszym Klubie. Z powodów ograniczeń sanitarnych wydarzenia te nie zostały zrealizowane. No cóż, także z tego powodu Jubileusz 75-lecia przejdzie do historii.

Pogoń Lębork to dziś zdecydowanie najbardziej rozpoznawalna marka Lęborka. To Klub, który pamięta o korzeniach, tradycji, lokalnym patriotyzmie i stara się go wpajać kolejnym pokoleniom mieszkańcom Lęborka i okolicznych miejscowości. Pogoń Lębork to obecnie 3 sekcje sportowe: piłki nożnej, tenisa stołowego i koszykówki oraz sportowe szkolenie od dzieci do dorosłych.

A jak to się wszystko zaczęło?

4 lipca to dla Lęborskiego Klubu Sportowego Pogoń Lębork data szczególna. W tym dniu w 1945 roku, w niespełna 2 miesiące od zakończenia działań wojennych rozegrano pierwszy mecz piłkarski pomiędzy miejscowymi zawodnikami, a drużyną wojsk radzieckich. Lęborski zespół, jeszcze pod nazwą Wicher wystąpił w składzie: Luboń, Antkowiak, Szuster, Lipiec, Luck, Szubrych, Ruszkiewicz, Sadowski, Guzior, Dzienisz, Białoskórski. Spotkanie zakończyło się wynikiem 5:1 na korzyść lęborskiej drużyny, a cztery bramki strzelił Szubrych.Warto zaznaczyć, że nasi zawodnicy w roku 1945 rozegrali łącznie 18 spotkań towarzyskich w tym 14 z drużynami wojsk radzieckich, dwa z Gromem Gdynia, a po jednym z Gryfem Wejherowo i ZWM Gdańsk.
Zaraz po pierwszym rozegranym meczu zostały złożone dokumenty rejestracyjne i federacyjne KKS Kolejarz, który kilkanaście lat później przekształcił się w Pogoń.

75_lat_tradycji_pogon_1.png