70 lat Pogoni Lębork

Facebook

Wyszukiwarka

Sponsor techniczny

KiK
wyb.jpg

72 lata Pogoni. Historia klubowego herbu Drukuj
Wpisał: Janusz   
04.07.2017.
lebork_m.png4 lipca obchodzimy urodziny Lęborskiego Klubu Sportowego Pogoń. To już 72 lata!!! Z tej okazji postanowiliśmy przybliżyć historię powstania obecnego herbu Pogoni Lębork.
- Pomysł stworzenia herbu klubu nabrał konkretów w 2005 roku. Wraz z ówczesnym wiceprezesem sekcji piłki nożnej Grzegorzem Zielińskim wziąłem udział w spotkaniu Zarządu Klubu gdzie zgłosiliśmy konieczność zaprojektowania herbu dla całego klubu. Do tego czasu klub używał herbu miasta, w obiegu były też „wariacje” w postaci biało-niebiesko-czerwonej tarczy czy trójkąta w tych barwach. Wymagało to uporządkowania. – wspomina Janusz Pomorski, członek Zarządu Sekcji Piłki Nożnej Pogoni. – W lutym 2006 roku klub ogłosił konkurs na herb, miesiąc później konkurs został rozstrzygnięty.

Na konkurs wpłynęło kilkadziesiąt propozycji, najwięcej z nich zgłosił Jakub Malicki.


- Pamiętam spotkanie w którym wybraliśmy obecny herb. Poszło szybko i sprawnie. Prezes Zieliński oddał mi swój głos podczas głosowania, co było miłym gestem. Myślę, że wybraliśmy wtedy najlepszą propozycję – mówi J. Pomorski. – Herb bardzo szybko wszedł w użycie i został zaakceptowany przez wszystkie sekcje Pogoni, a co najważniejsze przez kibiców. Dziś jest integralną częścią naszej tożsamości i myślimy o nim jakby był z nami od zawsze.

Po 11 latach od rozstrzygnięcia konkursu na klubowy herb dotarliśmy do jego projektanta Jakuba Malickiego. Czy dziś pamięta prace nad herbem Pogoni Lębork?

- Tak, dobrze pamiętam kulisy konkursu – wspomina Jakub Malicki, grafik, projektant, autor serwisu o polskich znakach sportowych www.polskielogo.net - Klub wcześniej nie miał swojego unikalnego logo, do celów identyfikacji wykorzystywano herb miasta. Wydano także kilka odznak, na których widnieje monogram "K" i skrzydełka kolejarskie (nawiązanie do znaku Zrzeszenia Sportowego "Kolejarz"), umieszczone na biało-niebiesko-czerwonej fladze klubu. Znak ten nie mógł być punktem wyjścia do projektowania nowego emblematu klubu, ponieważ związki Pogoni z koleją wygasły wiele lat wcześniej. W regulaminie konkursu, który pan Janusz Pomorski podesłał do redakcji serwisu 90minut.pl - z którym wówczas współpracowałem - spisano oczekiwania wobec nowego projektu. W klubie chcieli mieć charakterystyczny, lecz uniwersalny w formie i łatwy do zapamiętania znak. Nie było wytycznych odnośnie symboliki, oprócz wykorzystania barw klubowych. Postanowiłem wziąć udział w konkursie, projekt znaku klubu o nazwie "Pogoń" wydał mi się interesującym zadaniem. Przygotowałem kilka propozycji wstępnych, niektóre zawierały sylwetkę Pogoni (rycerza na wspiętym koniu), inne wymyślne tarcze podzielone na biało-niebiesko-czerwone pasy. Działaczom z Lęborka najbardziej przypadł do gustu znak na sercowatej tarczy, podzielonej w pionie na trzy pasy: biały, niebieski i czerwony. Na poziomym polu barwy białej umieściłem nazwę klubu wypisaną w charakterystyczny sposób, z akcentem (kreseczką) litery "N" wkomponowaną w jej światło jako wyróżniającym detalem. 10 marca 2006 Zarząd klubu podjął uchwałę, że projekt ten będzie stanowić oficjalny herb LKS Pogoń, wykorzystywane na wszelkich materiałach związanych z działalnością klubu.

Panie Jakubie to była dobra robota! Prawda że wyszło pięknie? TPL!

herb_pogoni_duzy_jpeg.jpg
 

IV liga - tabela i wyniki

logo_zlote.gif 
Sponsorzy