70 lat Pogoni Lębork

Facebook

Wyszukiwarka

Sponsor techniczny

KiK
wyb.jpg

72 lata Pogoni. Historia klubowego herbu Drukuj
Wpisał: Janusz   
04.07.2017.
lebork_m.png4 lipca obchodzimy urodziny Lęborskiego Klubu Sportowego Pogoń. To już 72 lata!!! Z tej okazji postanowiliśmy przybliżyć historię powstania obecnego herbu Pogoni Lębork.
- Pomysł stworzenia herbu klubu nabrał konkretów w 2005 roku. Wraz z ówczesnym wiceprezesem sekcji piłki nożnej Grzegorzem Zielińskim wziąłem udział w spotkaniu Zarządu Klubu gdzie zgłosiliśmy konieczność zaprojektowania herbu dla całego klubu. Do tego czasu klub używał herbu miasta, w obiegu były też „wariacje” w postaci biało-niebiesko-czerwonej tarczy czy trójkąta w tych barwach. Wymagało to uporządkowania. – wspomina Janusz Pomorski, członek Zarządu Sekcji Piłki Nożnej Pogoni. – W lutym 2006 roku klub ogłosił konkurs na herb, miesiąc później konkurs został rozstrzygnięty.

Na konkurs wpłynęło kilkadziesiąt propozycji, najwięcej z nich zgłosił Jakub Malicki.


- Pamiętam spotkanie w którym wybraliśmy obecny herb. Poszło szybko i sprawnie. Prezes Zieliński oddał mi swój głos podczas głosowania, co było miłym gestem. Myślę, że wybraliśmy wtedy najlepszą propozycję – mówi J. Pomorski. – Herb bardzo szybko wszedł w użycie i został zaakceptowany przez wszystkie sekcje Pogoni, a co najważniejsze przez kibiców. Dziś jest integralną częścią naszej tożsamości i myślimy o nim jakby był z nami od zawsze.

Po 11 latach od rozstrzygnięcia konkursu na klubowy herb dotarliśmy do jego projektanta Jakuba Malickiego. Czy dziś pamięta prace nad herbem Pogoni Lębork?

- Tak, dobrze pamiętam kulisy konkursu – wspomina Jakub Malicki, grafik, projektant, autor serwisu o polskich znakach sportowych www.polskielogo.net - Klub wcześniej nie miał swojego unikalnego logo, do celów identyfikacji wykorzystywano herb miasta. Wydano także kilka odznak, na których widnieje monogram "K" i skrzydełka kolejarskie (nawiązanie do znaku Zrzeszenia Sportowego "Kolejarz"), umieszczone na biało-niebiesko-czerwonej fladze klubu. Znak ten nie mógł być punktem wyjścia do projektowania nowego emblematu klubu, ponieważ związki Pogoni z koleją wygasły wiele lat wcześniej. W regulaminie konkursu, który pan Janusz Pomorski podesłał do redakcji serwisu 90minut.pl - z którym wówczas współpracowałem - spisano oczekiwania wobec nowego projektu. W klubie chcieli mieć charakterystyczny, lecz uniwersalny w formie i łatwy do zapamiętania znak. Nie było wytycznych odnośnie symboliki, oprócz wykorzystania barw klubowych. Postanowiłem wziąć udział w konkursie, projekt znaku klubu o nazwie "Pogoń" wydał mi się interesującym zadaniem. Przygotowałem kilka propozycji wstępnych, niektóre zawierały sylwetkę Pogoni (rycerza na wspiętym koniu), inne wymyślne tarcze podzielone na biało-niebiesko-czerwone pasy. Działaczom z Lęborka najbardziej przypadł do gustu znak na sercowatej tarczy, podzielonej w pionie na trzy pasy: biały, niebieski i czerwony. Na poziomym polu barwy białej umieściłem nazwę klubu wypisaną w charakterystyczny sposób, z akcentem (kreseczką) litery "N" wkomponowaną w jej światło jako wyróżniającym detalem. 10 marca 2006 Zarząd klubu podjął uchwałę, że projekt ten będzie stanowić oficjalny herb LKS Pogoń, wykorzystywane na wszelkich materiałach związanych z działalnością klubu.

Panie Jakubie to była dobra robota! Prawda że wyszło pięknie? TPL!

herb_pogoni_duzy_jpeg.jpg
 

Ostatni mecz

20. kolejka III ligi
Leśnik Manowo
1:2
Pogoń Lębork

Nastepny mecz

2 kwietnia - 17:00
lebork_s.png
Pogoń Lębork
:
Górnik Konin

Tabela

Gwardia
20
41
Sokół
20
39
Lech II
20
38
Przodkowo
20
37
Elana
20
35
Bałtyk 20
35
Kalisz
20
34
Jarota
20
33
Świt
20
28
10  Chwaszczyno
20
25
11  Pogoń II
20
25
12  Wda 20
24
13  Górnik
20
22
14  Polonia
20
22
15  Chemik
20
21
16  Pogoń 20
20
17  Vineta 20
20
18  Leśnik
20
6
Sponsorzy