70 lat Pogoni Lębork

Facebook

Wyszukiwarka

Sponsor techniczny

KiK
wyb.jpg

Roman Rubaj na Ogólnopolskiej Konferencji Trenerów w Warszawie Drukuj
Wpisał: Janusz   
12.07.2017.
konf_trenerw_lipiec_2017_wwa_rubaj_800_px_02.jpg9-10 lipca w Warszawie na Torwarze i stadionie Legii odbyła się Ogólnopolska Konferencja Trenerów. Do Warszawy wysłuchać m.in. selekcjonera Adama Nawałkę oraz Davida Moyesa, managera Evertonu, Manchesteru United i Sunderlandu zjechało ponad tysiąc szkoleniowców z licencjami UEFA PRO i UEFA A. Wśród nich był szkoleniowiec drużyn młodzieżowych Pogoni Lębork Roman Rubaj.

- Konferencja stała na bardzo wysokim poziomie. Bardzo ciekawe było 2 godzinne spotkanie z Davidem Moyesem. Oprócz teorii były pokazowe treningi na stadionie Legii i wiele tematów związanych z taktyką i analizą spotkań – relacjonuje Roman Rubaj. – Dwudniowe spotkanie trenerów to także okazja do wielu sentymentalnych spotkań. Spotkałem tam wielu kolegów z którymi w roku 2007 kończyłem Szkołę Trenerów w Warszawie, a największą przyjemność sprawiły mi kuluarowe spotkania z świeżo powołanym trenerem Reprezentacji U-21 Czesławem Michniewiczem oraz z Grzegorzem Nicińskim i Tadeuszem Żakietą.


Spotkanie w Warszawie było zdecydowanie największym tego typu wydarzeniem przygotowywanym przez departament szkolenia Polskiego Związku Piłki Nożnej. Na ogromnej scenie, przed trybunami i krzesełkami na których zasiedli m.in. Adam Nawałka z całym sztabem pierwszej reprezentacji, ale i trenerzy Ekstraklasy: Jacek Magiera, Michał Probierz, Maciej Skorża i inni.

Konferencja została podzielona na dwa dni. Jednym z pierwszych wystąpień należało do selekcjonera Adama Nawałki, który przedstawił plany reprezentacji Polski na jesienne zgrupowanie, opisał schemat pracy sztabu i drużyny oraz przedstawił analitycznie strzelone przez biało-czerwonych gole w trwających eliminacjach do mistrzostw świata.

Kolejnym punktem programu była prezentacja Grahama Peakera, który z ramienia UEFA przedstawił jedno z największych zagrożeń dla współczesnego futbolu wynikające z nielegalnych zakładów bukmacherskich i ustawiania meczów na całym świecie. Po jego wystąpieniu nadszedł moment kluczowy konferencji, czyli rozmowa z Davidem Moyesem, szkockim szkoleniowcem z doświadczeniem niemal 900 spotkań na najwyższym poziomie ligowym w Anglii i w Hiszpanii. Były manager Manchesteru United i Evertonu opowiadał o byciu liderem, swoich metodach szkoleniowych oraz przedstawił spojrzenie na współczesny futbol, zagadnienia taktyczne oraz sposoby prowadzenia drużyny i piłkarzy. Pytania zadawali mu również uczestnicy konferencji, m.in. Jacek Gmoch oraz Roman Kosecki.

Część teoretyczną konferencji zakończyło przedstawienie planów na zajęcia praktyczne, które poprowadzili Adam Łopatko (trener Pogoni Siedlce) i Dariusz Dźwigała (selekcjoner reprezentacji U19). Po krótkiej przerwie i przejściu na trybuny stadionu Legii to stamtąd szkoleniowcy przyglądali się pracy obydwu trenerów, a ich zawodnikami byli piłkarze pierwszoligowego klubu. Po dwóch sesjach, które skupiały się na szybkim przejściu do wysokiego pressingu po stracie piłki i dopracowaniu rozegrania ataku pozycyjnego wszyscy kursanci zostali zaproszeni na integracyjną kolację.

Drugi dzień rozpoczął się od prezentacji Dariusza Pasieki oraz Konrada Bani na temat unifikacji i zmian w systemie kształcenia trenerów, a także wystąpienia Zbigniewa Przesmyckiego (szefa kolegium sędziów) dotyczącego nowości w zasadach oraz interpretacjach zdarzeń boiskowych w oczach arbitrów. Następnie psycholog sportowy Paweł Frelik przedstawił zgromadzonym trenerom istotę treningu mentalnego, kluczowe założenia ze swojej pracy i możliwe rozwiązania. Kolejnym punktem był raport Stefana Majewskiego oraz komisji technicznej UEFA z gry półfinalistów UEFA EURO U21, czyli turnieju rozgrywanego w Polsce. Trenerzy poznali kluczowe aspekty taktyczne z gry najlepszych drużyn na mistrzostwach, jak również zapoznali się z wnioskami szkoleniowców, którzy stworzyli raport.

Całość konferencji jak zwykle podsumował panel ekspertów, w którym znaleźli się Jacek Magiera, Radosław Mroczkowski, Remigiusz Rzepka i Stefan Majewski. Trenerzy rozmawiali na temat sposobów na nadrabiania braków jakościowych w kontekście meczów na UEFA EURO U21, w Ekstraklasie oraz w Lidze Mistrzów.

/wykorzystano mat. z www.laczynaspilka.pl/

konf_trenerw_lipiec_2017_wwa_rubaj_800_px_02.jpg

konf_trenerw_lipiec_2017_wwa_rubaj_800_px_03.jpg
konf_trenerw_lipiec_2017_wwa_rubaj_800_px_01.jpg
 

Ostatni mecz

20. kolejka III ligi
Leśnik Manowo
1:2
Pogoń Lębork

Nastepny mecz

2 kwietnia - 17:00
lebork_s.png
Pogoń Lębork
:
Górnik Konin

Tabela

Gwardia
20
41
Sokół
20
39
Lech II
20
38
Przodkowo
20
37
Elana
20
35
Bałtyk 20
35
Kalisz
20
34
Jarota
20
33
Świt
20
28
10  Chwaszczyno
20
25
11  Pogoń II
20
25
12  Wda 20
24
13  Górnik
20
22
14  Polonia
20
22
15  Chemik
20
21
16  Pogoń 20
20
17  Vineta 20
20
18  Leśnik
20
6
Sponsorzy