70 lat Pogoni Lębork

Facebook

Wyszukiwarka

Sponsor techniczny

KiK
wyb.jpg

Roman Rubaj na Ogólnopolskiej Konferencji Trenerów w Warszawie Drukuj
Wpisał: Janusz   
12.07.2017.
konf_trenerw_lipiec_2017_wwa_rubaj_800_px_02.jpg9-10 lipca w Warszawie na Torwarze i stadionie Legii odbyła się Ogólnopolska Konferencja Trenerów. Do Warszawy wysłuchać m.in. selekcjonera Adama Nawałkę oraz Davida Moyesa, managera Evertonu, Manchesteru United i Sunderlandu zjechało ponad tysiąc szkoleniowców z licencjami UEFA PRO i UEFA A. Wśród nich był szkoleniowiec drużyn młodzieżowych Pogoni Lębork Roman Rubaj.

- Konferencja stała na bardzo wysokim poziomie. Bardzo ciekawe było 2 godzinne spotkanie z Davidem Moyesem. Oprócz teorii były pokazowe treningi na stadionie Legii i wiele tematów związanych z taktyką i analizą spotkań – relacjonuje Roman Rubaj. – Dwudniowe spotkanie trenerów to także okazja do wielu sentymentalnych spotkań. Spotkałem tam wielu kolegów z którymi w roku 2007 kończyłem Szkołę Trenerów w Warszawie, a największą przyjemność sprawiły mi kuluarowe spotkania z świeżo powołanym trenerem Reprezentacji U-21 Czesławem Michniewiczem oraz z Grzegorzem Nicińskim i Tadeuszem Żakietą.


Spotkanie w Warszawie było zdecydowanie największym tego typu wydarzeniem przygotowywanym przez departament szkolenia Polskiego Związku Piłki Nożnej. Na ogromnej scenie, przed trybunami i krzesełkami na których zasiedli m.in. Adam Nawałka z całym sztabem pierwszej reprezentacji, ale i trenerzy Ekstraklasy: Jacek Magiera, Michał Probierz, Maciej Skorża i inni.

Konferencja została podzielona na dwa dni. Jednym z pierwszych wystąpień należało do selekcjonera Adama Nawałki, który przedstawił plany reprezentacji Polski na jesienne zgrupowanie, opisał schemat pracy sztabu i drużyny oraz przedstawił analitycznie strzelone przez biało-czerwonych gole w trwających eliminacjach do mistrzostw świata.

Kolejnym punktem programu była prezentacja Grahama Peakera, który z ramienia UEFA przedstawił jedno z największych zagrożeń dla współczesnego futbolu wynikające z nielegalnych zakładów bukmacherskich i ustawiania meczów na całym świecie. Po jego wystąpieniu nadszedł moment kluczowy konferencji, czyli rozmowa z Davidem Moyesem, szkockim szkoleniowcem z doświadczeniem niemal 900 spotkań na najwyższym poziomie ligowym w Anglii i w Hiszpanii. Były manager Manchesteru United i Evertonu opowiadał o byciu liderem, swoich metodach szkoleniowych oraz przedstawił spojrzenie na współczesny futbol, zagadnienia taktyczne oraz sposoby prowadzenia drużyny i piłkarzy. Pytania zadawali mu również uczestnicy konferencji, m.in. Jacek Gmoch oraz Roman Kosecki.

Część teoretyczną konferencji zakończyło przedstawienie planów na zajęcia praktyczne, które poprowadzili Adam Łopatko (trener Pogoni Siedlce) i Dariusz Dźwigała (selekcjoner reprezentacji U19). Po krótkiej przerwie i przejściu na trybuny stadionu Legii to stamtąd szkoleniowcy przyglądali się pracy obydwu trenerów, a ich zawodnikami byli piłkarze pierwszoligowego klubu. Po dwóch sesjach, które skupiały się na szybkim przejściu do wysokiego pressingu po stracie piłki i dopracowaniu rozegrania ataku pozycyjnego wszyscy kursanci zostali zaproszeni na integracyjną kolację.

Drugi dzień rozpoczął się od prezentacji Dariusza Pasieki oraz Konrada Bani na temat unifikacji i zmian w systemie kształcenia trenerów, a także wystąpienia Zbigniewa Przesmyckiego (szefa kolegium sędziów) dotyczącego nowości w zasadach oraz interpretacjach zdarzeń boiskowych w oczach arbitrów. Następnie psycholog sportowy Paweł Frelik przedstawił zgromadzonym trenerom istotę treningu mentalnego, kluczowe założenia ze swojej pracy i możliwe rozwiązania. Kolejnym punktem był raport Stefana Majewskiego oraz komisji technicznej UEFA z gry półfinalistów UEFA EURO U21, czyli turnieju rozgrywanego w Polsce. Trenerzy poznali kluczowe aspekty taktyczne z gry najlepszych drużyn na mistrzostwach, jak również zapoznali się z wnioskami szkoleniowców, którzy stworzyli raport.

Całość konferencji jak zwykle podsumował panel ekspertów, w którym znaleźli się Jacek Magiera, Radosław Mroczkowski, Remigiusz Rzepka i Stefan Majewski. Trenerzy rozmawiali na temat sposobów na nadrabiania braków jakościowych w kontekście meczów na UEFA EURO U21, w Ekstraklasie oraz w Lidze Mistrzów.

/wykorzystano mat. z www.laczynaspilka.pl/

konf_trenerw_lipiec_2017_wwa_rubaj_800_px_02.jpg

konf_trenerw_lipiec_2017_wwa_rubaj_800_px_03.jpg
konf_trenerw_lipiec_2017_wwa_rubaj_800_px_01.jpg
 

IV liga - tabela i wyniki

logo_zlote.gif 
Sponsorzy