70 lat Pogoni Lębork

Facebook

Wyszukiwarka

Sponsor techniczny

KiK
wyb.jpg

4 lipca. 74. urodziny Pogoni Lębork Drukuj
Wpisał: Janusz   
04.07.2019.
pogon_lata_50-te_700px.jpg4 lipca to dla Lęborskiego Klubu Sportowego Pogoń Lębork data szczególna. W tym dniu w 1945 roku, w niespełna 2 miesiące od zakończenia działań wojennych rozegrano pierwszy mecz piłkarski pomiędzy miejscowymi zawodnikami, a drużyną wojsk radzieckich. Lęborski zespół, jeszcze pod nazwą Wicher wystąpił w składzie: Luboń, Antkowiak, Szuster, Lipiec, Luck, Szubrych, Ruszkiewicz, Sadowski, Guzior, Dzienisz, Białoskórski. Spotkanie zakończyło się wynikiem 5:1 na korzyść lęborskiej drużyny, a cztery bramki strzelił Szubrych.Warto zaznaczyć, że nasi zawodnicy w roku 1945 rozegrali łącznie 18 spotkań towarzyskich w tym 14 z drużynami wojsk radzieckich, dwa z Gromem Gdynia, a po jednym z Gryfem Wejherowo i ZWM Gdańsk.
Zaraz po pierwszym rozegranym meczu zostały złożone dokumenty rejestracyjne i federacyjne KKS Kolejarz, który kilkanaście lat później przekształcił się w Pogoń.

Pierwszy mecz mistrzowski w klasie C rozegrano w Lęborku z zespołem KS Puck, doznając niestety wysokiej porażki 0:5. Potem było lepiej, a sezon 1946/47 Kolejarz zakończył na czołowym miejscu w tabeli.

/na podst. książki „70 lat z Lęborskim Klubem Sportowym Pogoń Lębork” aut. Ryszard Górny/

pogon_lata_50-te_700px.jpg
 

IV liga - tabela i wyniki

logo_zlote.gif 
Sponsorzy